הסודות של כלכלת המשפחה

שכר חודשי גבוה של זוגות צעירים או מבוגרים אינו יכול להעיד על אושרם האישי. אמנם בני זוג המרוויחים יחד כשלושים אלף שקלים בחודש לא יחסרו דבר ומדי יום ייווצרו בפניהם הזדמנויות ממשיות לצאת להרפתקאות אישיות בארץ ובעולם, בדמות בניית וילה מפוארת סמוך לים או טיסה חובקת עולם לקראת מסע מרתק של ארבעים וחמישה יום בדרום אמריקה. אולם שכר חודשי זה אינו מבטיח אושר אישי לאורך זמן, בעיקר כאשר שניהם אינם יודעים איך להתנהל נכון מבחינה כלכלית והיכן להשקיע את כספם. סביר להניח כי דבר לא יישאר בבנק ממשכורתם החודשית במצב שבו הוצאותיהם רבות לאין שיעור בהשוואה לזוג המתגורר בדירה צנועה במרכז הארץ ומשתייך למעמד הביניים. רווחה כלכלית – כן, וזה תלוי עד כמה שני בני הזוג מצליחים להחזיר מעמד בברית הנישואין שלהם, רווחה אישית – עלולה להיות קצרת מועד, לפני נפילה לתהום הייאוש, לקראת עוד המראה חדשה וחוזר חלילה. לכן אנשים זקוקים לשירותיו של יועץ לכלכלת המשפחה.

מחקרים מוכיחים כי כדי להגיע לרווחה אישית וכלכלית וכן לאושר אישי לא צריך להרוויח עשרים אלף שקלים בחודש וכי כסף לא תמיד מביא את התמורה אלא דווקא התנהלות כלכלית שפויה, אחראית, יציבה ונכונה. גם במשכורת חודשית של שלושים אלף שקלים בחודש ניתן ורצוי להתנהל נכון מבחינה כלכלית וגם במשכורות נמוכות בהרבה. השכר הממוצע במשק הוא כתשעת אלפים שקלים לעובד, ורוב הזוגות הצעירים או המבוגרים מרוויחים יחד לא יותר מארבעה-עשר אלף שקלים בחודש ורבים אף מתחת לזה. כך יוצא שהוצאותיהם הכלכליות על דיור, רכב, מעונות, גנים, מזון, ביגוד, תקשורת ועוד עולות על הכנסותיהם והמינוס בבנק טופח בכמה מאות שקלים בכל חודש, מינוס הנלווה אליו תשלום ריבית גבוהה. החנק הכלכלי מתהדק מיום ליום והזוגות הנישואים אינם חשים כל רווחה אישית וכלכלית: הם מוגבלים ביכולת לקנות את מה שהם זקוקים לו, חשים חוסר יציבות כלכלית על אף שחלקם עובדים שנים רבות במקום עבודה אחד, מקבלים החלטות כלכליות לא נכונות המעמיקות את האוברדראפט בבנק, ובקיצור נמצאים במלחמת הישרדות יום יומית. כך יוצא שזוגות צעירים או מבוגרים עובדים במשרות מלאות ואינם חשים כל רווחה אישית וכלכלית, מה גם שרבים מהם חוזרים לביתם מעבודתם בשעות הערב המאוחרות ומקריבים כמעט את חייהם על מזבח השקלים המעטים באופן יחסי הזורמים לחשבון הבנק שלהם. כאשר אדם נתון בדאגות כלכליות, משהו לא דופק בחייו ורווחתו האישית כמעט אינה קיימת. הוא עובד שעות רבות, מרוויח לפרנסתו, אך חי עם מגבלות רבות המעיקות על חייו.

תחושת רווחה אישית וכלכלית משפיעה בחיוב על אושרו של האדם. הוא יכול לחיות ללא דאגות כלכליות, לתכנן את עתידו בנוחות ולהצליח לממש את עצמו במקום עבודתו, כשכיר או עצמאי, לא יותר משמונה שעות עבודה ביום. הוא לא נלחם על משכורתו, לא מבקש שעות עבודה נוספות כדי להרוויח עוד כמה מאות שקלים בחודש הנועדים לכסות את ההוצאות המשקיות שלו, לא נשאר בכוח או בכפייה במקום שבו הוא אינו מרגיש שהוא מממש את עצמו. האדם חש חופש אישי, מרגיש בטוח בעצמו וביכולתו לנהל נכון את חייו, ובעיקר להתנער מהרגלי החיים הישנים החונקים את יכולתו להתרומם אל עבר דרגת קיום גבוהה יותר. אכן, כדי להגיע לרווחה אישית וכלכלית יש צורך לסגל הרגלי חיים חדשים, המספקים שחרור מהמגבלות שהאדם יוצר לעצמו במציאות חייו ללא כוונת מכוון – הוא פשוט נוער אחר הזרם ומחקה אחרים, לומד מהם ומיישם אותם עקרונות.

רווחה אישית וכלכלית היא יום-יומית, אינה מוגבלת בזמן, מספקת אושר אישי ומאפשרת לאדם לממש את עצמו בהיבטי חיים רבים. וכזו יכול לספק יועץ לכלכלת המשפחה. הוא יכול להביט על חייו, לא לרדוף אחרי משימות החיים, לחשוב, להתבונן, לתכנן את צעדיו בתבונה, ליהנות מהרגע. רווחה מסוג זה הופכת לדרך חיים עבור האדם ובני משפחתו.

דילוג לתוכן