כמה מילים על הפוליטיקאים הישראלים (נכתב ב-2016)

במדינה דמוקרטית האזרחים בוחרים את הנציגים שלהם ברשויות השלטון השונות: בית מחוקקים, נשיא, ראש ממשלה. כל מדינה ואפשרויות הבחירה שלה. אולם לאזרחים אין ידע בדבר כשירותו ויכולתו של מועמד מסוים להוביל את המדינה. בדרך כלל עושה זאת המועמד בעל הכריזמה הגדולה ביותר, כזה שיודע לדבר מול קהל, לנאום בצורה משכנעת, אדם שעובר מסך, רצוי שייראה טוב. זוהי כבר מתת אל. נוסף על כך לרוב הפוליטיקאים יש גם ייעוץ אסטרטגי פוליטי, כזה שמכיל בתוכו גם חלופות למצב פוליטי משברי.

בנימין נתניהו ניחן בכל אלו. "ביבי מלך ישראל" נשאג ברחבי גני התערוכה באירועים מסוימים של תנועת הליכוד, כאשר נתניהו ואשתו פוסעים אל קדמת הבמה. נתניהו מריע לכולם, מניף בידו, מחייך ומודה לפעילים. כריזמה, כבר אמרנו? אולם מי אמר שנתניהו שמכהן כבר כראש ממשלה 12 שנים במצטבר מתאים לתפקיד ראש הממשלה יותר מאחרים? ייתכן שיש חברי כנסת מהספסלים האחוריים של הקואליציה ואפילו של האופוזיציה בעלי יכולות וכישורים אישיים טובים משל נתניהו לנהל את המדינה, לקבל החלטות שונות ולקיים מערכת יחסים תקינה עם השרים בממשלה. לציבור הבוחרים אין כלים לדעת מי הוא בעל הכישורים הטובים ביותר לתפקיד, לעומת משרות ותפקידים ציבוריים אחרים שהמועמדים, אם לא מדובר בפרוטקציה, עוברים מערכת מיון וסינון וחלקם מתקדם בהיררכיה התפקידית על פי ותק, ניסיון ויכולת. בפוליטיקה אין זה כך. לכן אלו שמצלמים טוב ועוברים מסך זוכים לקדימות.

ניקח לדוגמה את יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, שגם לו יש ייעוץ אסטרטגי של צוות המנתח כל פעולה שלו ושל יריביו. ברור מאליו כי סגנונו, כישוריו הרטוריים, הכריזמה שלו, הנראות שלו, היותו עובר מסך ועוד מטילים קסם על ציבור הבוחרים הרואים בו מועמד ריאלי להיות שר בכיר ואפילו ראש ממשלה. האם יש לו כישורים טובים יותר מיעל גרמן למשל או מעופר שלח, חברי סיעתו? ומה נאמר לגבי הכוח העולה, כך דווח בסקרים האחרונים של חברת הכנסת המצטיינת אורלי לוי-אבוקסיס שהצהירה כי היא מקימה מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות הקרובות. על פי הסקרים מפלגתה החדשה תזכה בארבעה או בחמישה מנדטים, יותר מישראל ביתנו של ליברמן, מהמפלגה  ממנה פרשה. היותה של לוי-אבקסיס פרלמנטרית מציינת אינה מספיקה על מנת להיבחר ולהצליח. הקסם הטלוויזיוני שלה, יופיה, כושר הניסוח והביטוי שלה, כל אלה מסייעים לה להצליח בפוליטיקה. גם ליברמן זה מזמן את הפוטנציאל האלקטורלי של לוי-אבוקסיס ומיקם אותו בצמרת רשימתו לכנסת, פעם אחר פעם. ייתכן כי לוי-אבוקסיס היא בעלת כישורים ויכולות מתאימות על מנת לכהן כשרה בממשלה, אבל הציבור לא יכול לשפוט אם יש לה כישורים טובים יותר מאלה של נשים אחרות, שפחות עוברות מסך, בעלות כושר ביטוי נמוך משלה. כך זה היה ובתקופה שלנו כך זה יהיה. נתניהו מצליח להישאר בקדמת הבמה בגלל יכולותיו המולדות. ייתכן כי יש לו כישורי להנהיג ולהוביל מדינה, רק מי אמר שהוא עדיף על אחרים?

דילוג לתוכן